Harmonie na talíři

Harmonie na talíři

Jaká strava je ideální zrovna pro Vás?

Chcete se zbavit přebytečných kil nebo ozdravit jídelníček, ale nevíte, jak a kde začít?

Jste zmateni z protichůdných názorů jednotlivých poradců?

Lámete si hlavu nad tím, jaká strava je zrovna pro Vás ta nejlepší?

Pokud jste si někdy alespoň 1x položili tyto otázky nebo Vás napadly podobné, nedivím se. Žijeme v době, kdy se díky nepřetržitému přístupu k internetu snadno dostaneme k velkému množství často protichůdných názorů a výživových doporučení. Informacemi jsme natolik nasyceni, možná až přesyceni, že je často obtížné si z nich vybrat ty, které jsou nám opravdu k užitku. 

Prostřednictvím následujících řádků se dozvíte, jak a především co jíst, aby potrava byla skutečně Vám na míru a v co největším souladu s Vašimi individuálními potřebami. 

Nejčastěji od klientů slýchám otázku, která s největší pravděpodobností nejvíce zajímá i Vás. 

Jaký výživový směr je ten NEJ zrovna pro mě? 

Odpověď, kterou ode mě dostanete je překvapivě jednodušší než by Vás napadla.

Nevím. A neví to ani žádný jiný výživový poradce.

Čekali jste sofistikovanější a užitečnější radu? Nebojte, nelákala jsem Vás k přečtení tohoto článku jen kvůli těmto dvoum větám, které Vás bez dalších vodítek nejspíš nikam neposunou. Co však vím a umím, je naučit Vás vnímat signály a potřeby Vašeho těla, abyste si na tuto otázku dokázali snadno a bez váhání odpovědět sami.

Jediný, kdo skutečně zná správnou odpověď na danou otázku není výživový poradce, ani Vaše kamarádka nebo sousedka, která zhubla 20kg a fakt zná zaručený recept na skvělou dietu.

Jste to jen a jen Vy samotní, kdo ví, jaká strava je pro Vás ta nejlepší a která je v nejvyšším v souladu s Vaším tělem.

Můžu Vám spočítat ideální kalorický příjem, doporučit suplementaci, naučit Vás jíst sezónně, pomoct Vám s výběrem kvalitních produktů, naučit Vás vařit luštěninové delikatesy, ale to, zda budete jíst převážně rostlinně nebo třeba nízkosacharidově je již preference vyplívající z Vašich potřeb. 

Jak je možné...

Už se Vám stalo, že jedno a totéž jídlo, po kterém jste se cítili skvěle a plní energie Vám v jiný den nesedlo?  Cítili jste se po něm těžce a bez motivace cokoliv dělat? 

Nejčastěji tyto rozdílné účinky pokrmů na organismus můžete vnímat u čerstvých salátů. Dejte si vychlazený okurkový salát v perném letním dni a v zimě. Vnímejte, jak se po něm cítíte a to především po stránce teplotní. 

Osvěžil Vás příjemně salát během letního dne? 

Byla Vám naopak ještě větší zima během chladných dnů? 

Skvělé, nyní vnímáte, že jídlo není jen pouhým zdrojem vitamínů a makroživin. Má mnohem větší účinek na Vaše tělo než jste si možná doposud uvědomovali. 

Když se vrátím pár roků zpátky do doby, kdy jsem hledala ideální výživový směr, vždy jsem nacházela nějaká ALE. Veganská strava mi nedělala dobře v zimě, navíc jsem často po ní měla chutě na sladké. Po low carb jídlech mi zase bývalo těžko. Naopak o pár roků později, vysokobílkovinná a tučná strava byla mým obrovským, téměř až nepostradatelným, pomocníkem během prvního roku mateřství. 

Ptáte se, jak je možné, že jedna a tatáž jídla Vám můžou v některých dnech pomoct a v jiných spíše uškodit? 

Je to jednoduché. Vždy záleží na Vašich aktuálních individuálních potřebách, které zjistíte na základě správně položených otázek. 

Zamyslete se nad následujícími otázkami 

Chci zhubnout/přibrat?
Mám sedavé zaměstnání?
Je mi často zima?
Jsem kojící žena?
Je mi těžko po velkých a těžkých jídlech?
Mám neustále chutě na sladké?
Jsem vždy unavená(ý) po jídle? 
Mám větší fyzický výkon?
Nedokáži po ránu nic moc sníst?

Díky tomuto dotazování začnete vnímat své skutečné potřeby. A i když se zdravou výživou třeba teprve začínáte, již budete tušit jakým směrem se ve výživě dál ubírat a jaká jídla upřednostňovat. To není špatné, že? 🙂 

Pokud máte po jídle chutě na sladké, je Vám těžko, jste unavení a bez energie, aj. to vše mohou být ukazatelé toho, že Váš současný jídelníček není ideální pro Váš organismus a to i přes to, že třeba jíte potraviny všeobecně považované za zdravé

Až si budete chystat jídlo, myslete na to, že nic není černobílé a vždy záleží na individuálním kontextu. Vnímejte potřeby svého těla.

Nespokojte se s všeobecně uznávanými dogmaty a výživovými doporučeními. Ptejte se, co skutečně v danou chvíli potřebujete. 

Je pro Vás výhodnější kus kvalitního steaku nebo raději lehký zeleninový salát? 

Vaše potřeby a preference se také mohou během života měnit.

Jak se vyvíjíte Vy jako osobnost, tak se také proměňuje Vaše tělo. V určité fázi života můžete perfektně fungovat na čistě rostlinné stravě, v jiné fázi Vám již tento směr nemusí sloužit vůbec. Je to naprosto přirozené a v pořádku. Každý jsme také jiný a každému vyhovuje něco jiného. Nesrovnávejte se s druhými.

Přistupujte k jídlu jako k dobrodružné hře. Vnímejte po jakých potravinách se cítíte příjemně zasyceni, po jakých máte neovladatelné chutě na sladké a po jakých pokrmech jste unavení a bez nálady. A také, všímejte si, jaká jídla Vás příjemně zahřejí a která naopak ochladí. Vnímejte jídlo všemi smysly a vjemy. Jen tak skutečně porozumíte jeho účinkům na Vaše tělo a správně si vyberete způsob stravování, který bude pro Vás naprosto dokonalý.

Chtěli byste si vyzkoušet rostlinné vaření? Mrkněte na Mini luštěninového průvodce ZDARMA a vydejte se se mnou do pestrobarevného světa luštěnin.

Chcete-li se stát opravdovými luštěninovými mistry, mrkněte do hlavního Luštěninového průvodce pro luštěninové fajnšmekry.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *